Dr. Gyémánt Richárd: Etnikai és felekezeti viszonyok a történelmi Torontál vármegyébenVideó: Regionális hírek, események:Dr. Gyémánt Richárd: Etnikai és felekezeti viszonyok a történelmi Torontál vármegyében
Forrás: Szegedi Tudományegyetem, 2022/10/18 10:30

Dr. Gyémánt Richárd: Etnikai és felekezeti viszonyok a történelmi Torontál vármegyébenMiért éppen Torontál vármegye? Kevesek számára ismert tény, hogy Szeged városa a 18. és 19. században rendkívül jelentős „expanzív népesedéspolitikát” folytatott. A „szögedi kirajzások” eredményeképpen számos új település létesült, illetve éledt újra. A Szegedről és környékéről származó magyarság szerepet vállalt több vármegye újranépesítésében, azonban a „fő csapásirány” a magyar szempontból teljesen „kiürült” Torontál vármegye területére irányult.
A vármegye, valamint az egész Bánság etnikai-felekezeti (vallási) jellemzőire a török kori sajátosságok mellett a császári adminisztráció (1718-1778/1779 közötti) rendelkezései és ténykedései is rányomták a „bélyegét”. Amíg a szerbség és a románság jobbára „spontán” migráció eredményeképp került a Bánság területére, addig a többi népelem (pl.: németek, csehek, szlovákok, horvátok, bolgárok, stb.) jobbára szervezett telepítés következtében érkeztek a térségbe. A magyarságot sokáig szándékosan meggátolták, hogy ismét birtokba vegye ősei földjét. Ezért jelentős „lépéshátrányba” került főképp a németekhez, a románokhoz és a szerbek képest. A helyzetet súlyosbította, hogy a Bánság területéről a magyar nemesség is kiveszett, ezért a magyar nemesi családok is jobbára csak a 18. század végén érkeztek erre a területre. Ezt bizonyítja, hogy a három bánsági vármegye – Torontál, Temes és Krassó vármegyék – élére kezdetben „behozatali” főispánok kerültek, vagyis olyan nemesi családok tagja, akiknek a történelmi Magyarország más területein voltak jelentősebb birtokai.
A magyarság, hibába volt például Szeged szabad királyi, majd törvényhatósági jogú város „expanzív népesedéspolitikája” és ennek eredménye, az ún. „szögedi kirajzás”, hátrányos helyzetbe került a másik három – előbbiekben említett – nagy népcsoporthoz képest. Ennek következményei a trianoni békeszerződés (1920. június 4.) aláírásakor kegyetlenül megmutatkoztak. Ezen szomorú mementó ellenére okvetlenül szükséges Szeged városának talán legnagyobb demográfiai vállalkozására emlékeznünk.Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!

megjelölt videóidA videók előnézeti képének jobb alsó sarkában megjelenő gombbal tudsz videót hozzáadni a listádhoz. Ezek a videók mindaddig látszódni fognak itt jobb oldalt, amíg meg nem nézed őket.
jelenleg nincs videó a listádban
Napi bontás - 2025 Július »«
2025 Július
HKSzeCsPSzoV
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031