109. Kormányinfó - Lázár János miniszter. Magyarország marad az ENSZ migrációs tárgyalássorozatában és harcba száll azért, hogy érdemben befolyásolni tudja az elképzeléseket. Lázár János elmondta, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mandátumot kapott, hogy szövegszerű javaslatot tegyen mind az 5 kifogásolt pontban és érvényt szerezzen a magyar álláspontnak.
A miniszter visszautasította az ENSZ azon állításait, miszerint a migráció kedvező lenne a gazdaságra, hasznos, kedvező és megállíthatatlan folyamat lenne. Az európai családok támogatása fontosabb lenne, hiszen egyes nyugati és déli tagállamokban 20-30 százalékos munkanélküliség van.
Az ENSZ szerint letelepedést és munkahelyet kellene biztosítani minden bevándorlónak. Vállalhatatlan, hogy meg kellene szüntetni a jogi és fizikai akadályokat, átjárhatóvá kellene tenni a határokat. Az ország érdekeivel ellentétes, hogy szervezetté, folyamatossá és legálissá tennék a migrációt. Ez Afrikában 60 millió embernek jelentene meghívót. Ők szociális támogatásokra lennének jogosultak és munkát kellene nekik adni. A javaslat szerint bárki bárhol születik, alapvető emberi jogként részesülne az unióban kiharcolt és megdolgozott jobb életből. Ez gyakorlatilag megváltoztatná a világ térképét.
A magyar állásponthoz az unión belül és kívül is számos szövetségest lehet szerezni, tucatnyi uniós tagállam van, amely nem ért egyet az ENSZ tervezetével.
A kormányülésen megvitatták a Stop Soros törvénycsomagot. A társadalmi egyeztetésen mintegy 900-an nyilvánítottak véleményt és mindannyian a további szigorítás mellett foglaltak állást, sőt arra biztatták a kormányt, hogy tiltsa ki Magyarországról Soros Györgyöt. Utóbbira a magyar alkotmányos rendszer magyar állampolgár esetében nem ad lehetőséget és nem is célja ez a kormánynak.
Azért indokolt a jogszabály-módosítás, hogy fizikai és jogi értelemben is eltűnjenek a kiskapuk, s minden szervezetet megállítsanak, amely a magyar állam érdekeivel ellentétben az illegális migrációt támogatja vagy szervezi.
A törvény szerint a Belügyminisztérium engedélyéhez és nemzetbiztonsági ellenőrzéshez kötnék azon szervezetek működését, amelyek harmadik országbeli emberek magyarországi belépését szponzorálják, szervezik, támogatják. Aki engedély nélkül folytat ilyen tevékenységet, az először egy ügyészségi felhívást kap, majd a fokozatosság elve szerint törlik az adószámát és bírságot szabnak ki. Az érintettek kötelesek külföldről származó bevételeiket rendszeresen bejelenteni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felé. Ezek a szervezetek 25 százalékos illetéket is kötelesek fizetni, a bevétel a határvédelmi költségvetésbe megy. A belügyminiszter arra is felhatalmazást kap, hogy alkalmazza az idegenrendészeti távoltartás lehetőségét azokkal szemben, akik sértik az ország nemzetbiztonsági érdekeit.
A miniszter jelezte, hogy a csomagnak kétharmados többséget igénylő rendelkezései is vannak ezért várhatóan az április 8. választások után lesz lehetőség az elfogadásra.
A február 23-i Európai Tanácsi ülésnek fontos témája lesz a dublini rendszer reformja. A miniszterelnök február 19-én Bulgáriába utazik, hogy az unió elnöki tisztét betöltő Bulgária miniszterelnökével találkozzon és ismertesse a magyar javaslatot.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!
Közéleti Gazdasági Krónika, 2024/06/19
Közéleti Gazdasági Krónika, 2024/06/19
Közéleti Gazdasági Krónika, 2024/06/19