Nauryz Napja - Gál András, elnök - BARSZ Magyar Kazah Alapítvány - köszöntője ... 2.Videó: Hírek, hírvideók, aktuális események, politika, belföld és külföld:Nauryz Napja - Gál András, elnök - BARSZ Magyar Kazah Alapítvány - köszöntője ... 2.
Forrás: Közéleti Gazdasági Krónika, 2019/03/22 19:45

Nauryz Napja - Gál András, elnök - BARSZ Magyar Kazah Alapítvány - köszöntője ... 2.Nauryz – A napéjegyenlőség ünnepe, Kazahsztán nemzeti ünnepe - március 22.
A Kazah Köztársaság Magyarországi Rendkívüli és Meghatalmazott Nagykövete RUSZTEMOV NURBAKH és a BARSZ Magyar Kazah Alapítvány Elnöke GÁL ANDRÁS a Nauryz napja alkalmával ünnepséget szerveztek a Klebelsberg Kultúrkúriában, melyre meghívták a Kazah Köztársaság magyarországi barátait is. A rendezvényen megemlékeztek dr. Mándoky Kongur István turkológus és nyelvész születésének 75. évfordulójáról.
Ezt az ünnepet már a muzulmán vallás elterjedése előtt is ünnepelték a kazahok. De a szovjet időszakban – 1926-tól 1986-ig – be volt tiltva. Hivatalosan 1991. március 15-én vezették be újra ezt az ünnepet, az Elnök rendeletével: “A Tavasz nemzeti Ünnepéről – a Nauryz Mejramról”. Ettől az időtől kezdve a Tavasz
Ünnepét ismét széles körben megünneplik az egész Kazah Köztársaságban.
A Nauryz Földünk egyik legrégibb ünnepe. A Tavasz Ünnepét, a Természet újjáéledését, a szerelem, a termékenység és a barátság ünnepét földünk különböző helyein már ötezer éve megünneplik. A régi keleti kalendárium szerint ez az Újév. Perzsa nyelven “nav” újat jelent, “Ruz” -napot. A korábbi időkben a kazahok az újév kezdetét ”Ulysztyn uly kunynek” (valamennyi törzs nagy napjának) nevezték. Innen származik a hagyomány, hogy a rokonok az ünnepi asztalnál, ajándékok cseréjével és jókívánságokkal béküljenek ki. Az év kezdetét a zöld megjelenése jelezte. Véget értek a tél megpróbáltatásai, az ínség, és a tavasz jöttével fontos dolog volt részt venni az élet újjászületésének ünnepén.
Nauryz ünnepén az emberek rendbe hozzák a gazdaságukat, házukat, fákat, virágokat ültetnek. A népi vélekedés szerint, ha Nauryz tiszta házba jön, jó házigazdához, akkor azt a házat a betegségek, sikertelenségek, szerencsétlenségek elkerülik. Ezeken a napokon a kazahok ünnepi ruhát öltenek, vendégségbe járnak egymáshoz, üdvözletekkel és jókívánságokkal árasztják el egymást.
A hetes szám szent a kazahoknál. Ezzel kapcsolatban az a vélekedés hogy mindenkinek hét házba kell ellátogatnia, és hét vendéget kell otthon fogadnia. Így üdvözlik egymást a kazahok ezen a napon: “Koktem tudy” (A tavasz születésére!).
Az ünneplés részei a vidám szórakozás, a játékok, a lóversenyek. Emberek ezrei figyelik a költőimprovizátorok énekét és dombra-játékát. A nép vélekedése szerint minél pompásabban ünneplik Nauryzt, annál bőségesebb és áldottabb lesz az év. Ezért olyan bőséges ezen a napon az ünneplés, az ünnepi ebéd, vacsora, és ilyenkor felelevenítik a régi szokásokat, szertartásokat.
A régi ünnep fő szertartásos fogása volt a nauryz közse. Ebben benne kellett lennie 7 kötelező elemnek: víz, hús, só, vaj, liszt, gabona (rizs, búzaszem, kukorica), és tej. Ezek az elemek szimbolizálták a boldogságot, sikert, bölcsességet, egészséget, gazdagságot, a gyors növekedést, az Ég védelmét. Ha a tej az újév szimbóluma, akkor a füstölt hús, amit szintén kötelező volt felszolgálni, az elmúlt évet, a múlt év tartalékait jelképezte.
Napjainkban ez az ünnep modern vonásokat vett fel, nemcsak a színpadi jellegű bemutatókkal és a gazdagon felszerelt jurtával, a finoman elkészített Nauryz-közsével, de a jótékony akciókkal, nemzeti sportjátékokkal, növények, fák ültetésével, parkok és más zöld zónák, utcák és terek megtisztításával azért, hogy tiszteljük a kultúrát, a hazai földet és Kazahsztán különböző nemzetiségei egyetértésre és együttműködésre törekedjenek. Ennek az ünnepnek a gyökereit a régi pogány szertartásokban kell keresnünk.
Az ünneplés módja magában hordja a humanizmus alapelveit és a természet szeretetét. Az ünneplés rendelkezik a legmélyebb szellemi-etikai eszmékkel, ugyanakkor megtalálhatók benne a jelenkor aktuális mondanivalói is – az Ember egysége és harmóniája a Természettel.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!

megjelölt videóidA videók előnézeti képének jobb alsó sarkában megjelenő gombbal tudsz videót hozzáadni a listádhoz. Ezek a videók mindaddig látszódni fognak itt jobb oldalt, amíg meg nem nézed őket.
jelenleg nincs videó a listádban
Napi bontás - 2024 Április »«
2024 Április
HKSzeCsPSzoV
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930