MNB - Inflációs jelentés 2018 december - Balatoni András, igazgató - folytatás ... 2.Videó: Hírek, hírvideók, aktuális események, politika, belföld és külföld:MNB - Inflációs jelentés 2018 december - Balatoni András, igazgató - folytatás ... 2.
Forrás: Közéleti Gazdasági Krónika, 2018/12/21 09:15

MNB - Inflációs jelentés 2018 december - Balatoni András, igazgató - folytatás ... 2.Az elemzés Virág Barnabás, Monetáris politikáért és közgazdasági elemzésekért felelős ügyvezető igazgató irányításával készült.
A világpiaci olajárak nagy volatilitás mellett átmeneti emelkedést követően október végétől számottevően csökkentek. A globális inflációs ráták enyhe növekedéséhez leginkább az időszak elején tapasztalt energiaár-emelkedés járult hozzá. Az eurozóna esetében az infláció a 2 százalékos cél közelében alakul, azonban a tartósan 1 százalék körüli maginfláció visszafogott alapfolyamatokra utal. A közép-kelet-európai régió országaiban az infláció csökkent. A maginfláció Csehországban enyhén mérséklődött, míg Lengyelország és Románia esetében kismértékben emelkedett. Az időszak során a fejlett országokban a kamatemelési várakozások a növekedési kilátások romlásával és az olajárak esésével párhuzamosan későbbre tolódtak.
Az elmúlt időszakban összeségében romlott a befektetői hangulat, amit a globálisan meghatározó jegybankok monetáris politikájával kapcsolatos várakozások és a nemzetközi kereskedelempolitikával, az olasz költségvetést övező vitával, a Brexit megállapodással, illetve a világgazdaság növekedésének lassulásával kapcsolatos bizonytalanságok befolyásoltak. Az elmúlt negyedévben a kötvénypiacokat kockázatkerülés jellemezte, a fejlett és feltörekvő kötvénypiacokon egyaránt tőkekiáramlás volt megfigyelhető. A részvénypiacokon is bizonytalan volt a hangulat, az amerikai részvénypiacon a volatilitás megemelkedett.
A hazai pénzpiacokon hozamcsökkenés volt megfigyelhető, a hazai bankközi és állampapírpiaci hozamgörbe egyaránt lejjebb tolódott. A bankközi piacon a BUBOR-kamatok csökkentek. Az elmúlt időszakban a bankközi és az állampapírpiaci hozamgörbe egyaránt lejjebb tolódott. A magyar hosszú hozamok a harmadik negyedévben a régió országaiban tapasztaltnál is nagyobb mértékben csökkentek, amelyet a külföldiek forint állampapír-állományának folytatódó emelkedése is támogatott. A negyedév során a forint kismértékben gyengült az euróval szemben.
A volatilis, világpiaci nyersanyagárak mozgására érzékeny tételek a hazai infláció szokásosnál nagyobb változékonyságát okozták. A nagyobb változékonyság rövid távon fennmarad. Emiatt a monetáris politika horizontján az inflációs cél fenntartható elérésének megítélésében a tartós inflációs tendenciákat megragadó alapfolyamat-mutatók alakulása nagyobb figyelmet érdemel. Az élénk belső kereslet a tartós inflációs tendenciák erősödésének irányába hat.
2018 őszi hónapjaiban a volatilis, világpiaci nyersanyagárak változására érzékeny tételek az infláció szokásosnál nagyobb mértékű változékonyságát okozták. Ennek következtében a fogyasztóiár-index szeptemberben és októberben emelkedett, majd novemberben jelentős mértékben csökkent. Az infláció novemberi mérséklődését főként az üzemanyagárak csökkenése okozta. Ugyanakkor folytatódott a tartós tendenciákat megragadó alapfolyamat-mutatók emelkedése.
Rövid távon az infláció nagyobb mértékű változékonysága fennmarad. A fogyasztóiár-index a 2019 első negyedévi átmeneti emelkedést követően 3 százalék alá csökken. A Monetáris Tanács a monetáris politika horizontján az inflációs cél fenntartható elérésének megítélésében a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordít a tartós inflációs tendenciákat megragadó alapfolyamat-mutatók alakulására. Az eurozónában az EKB előrejelzése szerint az inflációs alapfolyamatok a következő években is visszafogottan alakulnak, ami az előrejelzési horizonton mérsékelt külső inflációs környezetet jelenthet. Az erős belső kereslet fennmaradásával párhuzamosan az adószűrt maginfláció 2019 elején 3 százalék fölé emelkedhet, majd a monetáris politika horizontján 3 százalék közelében alakul. A tartós inflációs tendenciák értékelése szempontjából az elkövetkező időszak beérkező adatai meghatározóak.
A fennálló kkv- és lakáshitelállomány kamatkockázatának mérséklődése mellett a hitelbővülés dinamikus folytatódása várható. 2018 harmadik negyedévében a vállalati hitelezés 13 százalékkal, míg a lakossági hitelállomány közel 4 százalékkal növekedett éves összevetésben. A kkv-hitelek állománya a teljes vállalati hitelezéshez hasonló ütemben emelkedik, amit az MNB hitelezést ösztönző programjai is támogatnak. A hosszú lejáratú, fix kamatozású kkv-hitelek arányának növelése érdekében 2019 januárjában – 1000 milliárd forintos keretösszeggel – elindul a Növekedési Hitelprogram Fix konstrukció.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!

megjelölt videóidA videók előnézeti képének jobb alsó sarkában megjelenő gombbal tudsz videót hozzáadni a listádhoz. Ezek a videók mindaddig látszódni fognak itt jobb oldalt, amíg meg nem nézed őket.
jelenleg nincs videó a listádban
Napi bontás - 2025 Május »«
2025 Május
HKSzeCsPSzoV
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031