MNB Inflációs jelentés 2018 december - Balatoni András, igazgató ... 1.Videó: Hírek, hírvideók, aktuális események, politika, belföld és külföld:MNB Inflációs jelentés 2018 december - Balatoni András, igazgató ... 1.
Forrás: Közéleti Gazdasági Krónika, 2018/12/21 08:45

MNB Inflációs jelentés 2018 december - Balatoni András, igazgató ... 1.Az elemzés Virág Barnabás, Monetáris politikáért és közgazdasági elemzésekért felelős ügyvezető igazgató irányításával készült. A jelentés elkészítésében a Közgazdasági előrejelzés és elemzés, a Monetáris politika és pénzpiaci elemzés, a Költségvetési és versenyképességi elemzések és a Pénzügyi rendszer elemzése igazgatóságainak munkatársai vettek részt. A publikációt Nagy Márton alelnök hagyta jóvá. A jelentés készítése során értékes tanácsokat kaptak a szerzők az MNB más szakterületeitől és a Monetáris Tanácstól - mint hangsúlyozták.
A Magyar Nemzeti Bank Teátrumban sajtótájékoztató keretében Balatoni András igazgató mutatta be a tanulmányt, 2018. december 20-án, a Magyar Nemzeti Bank, Teátrumban.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egyetlen horgonya az infláció, elsődleges célja a fogyasztóiár-index 3 százalékos értékének fenntartható módon történő elérése. Az infláció változékonysága számottevően növekedett, ezért a Monetáris Tanács a kilátások megítélésében a szokásosnál is nagyobb figyelmet fordít a tartós tendenciákat megragadó alapfolyamat-mutatók alakulására. Az adószűrt maginfláció emelkedik, ami a tartós inflációs tendenciák erősödésére utal.
A magyar gazdaság 2018-ban dinamikusan bővül, ugyanakkor aktuális előrejelzési feltevéseink teljesülése esetén a gazdasági növekedés 2019-től várhatóan fokozatosan lassul. A gazdaság hosszú távú, fenntartható növekedése szempontjából egyre nagyobb hangsúlyt kap a versenyképesség javítása.
2018 harmadik negyedévében folytatódott a világgazdaság bővülése, ugyanakkor erősödtek a lefelé mutató növekedési kockázatok. A közép-kelet-európai régió továbbra is az Európai Unió növekedési centruma. Az infláció globálisan az elmúlt negyedévben enyhén tovább emelkedett, és több ország esetében meghaladta a jegybanki célértékeket. A maginfláció azonban az országok többségében továbbra is visszafogott. 2018 harmadik negyedévében a kockázatok erősödése mellett folytatódott a világgazdaság bővülése. Az Egyesült Államok GDP-jének növekedése tovább gyorsult, miközben a kínai gazdaság enyhén lassult. Az eurozóna gazdasági növekedése 2018 harmadik negyedévében elmaradt a várakozásoktól, a folyamat tartósságát még bizonytalanság övezi.
Az elmúlt negyedévekhez hasonlóan ismét a közép-kelet-európai régió bizonyult az Európai Unió növekedési centrumának. A régió GDP-jének növekedése mintegy 3 százalékponttal haladta meg az eurozóna bővülését.
A jegybank erősödő alapinflációs folyamatokkal és lassuló gazdasági növekedéssel számol a következő két-három évre. A növekvő árnyomás ellenére az infláció a 3%-os célon marad. A GDP-növekedés minden fontos komponensében mérséklődést láthatunk, de összességében a gazdaság növekedése viszonylag magas maradhat.
Az idei növekedést a szeptemberben előre jelzett 4,4 százalékról emelte 0,3 százalékponttal a jegybank, ez nem volt meglepetés a harmadik negyedévi magas GDP-adat után. Az inflációs prognózis 2,8 százalék maradt.
Jövőre a korábban várt 3,1 százalékkal szemben csak 2,9 százalékos inflációt vár az MNB. Ez látszólag optimistább inflációs világkép. A maginflációs mutatók a jegybank értékelése szerint is az inflációs nyomás lassú erősödését jelzik. A GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzés 3,5 százalékon maradt, vagyis a jegybank az idei, vártnál gyorsabb növekedésből nem következtet arra, hogy jövőre is gyorsabb lehet a bővülés.
2020-ban a szeptemberi prognózissal megegyezően, 3 százalékos inflációt és 3 százalékos gazdasági növekedést jeleznek előre, akárcsak 2021-re. A növekedés lassulásának egyik fontos oka a beruházási lendület apadása lesz. Már jövőre feleződik a bővülés üteme, majd 2020-2021-re stagnálni fognak a fejlesztések. Ennek oka, hogy erre a két évre teszi a jegybank az uniós forrás csökkenését.
A lassulás másik tényezője a lakossági reáljövedelem kisebb növekedése. Az idei 6,1%-os bővülés után jövőre már csak 3%-os lehet a bővülés. Ennek egyik oka a bérek lassabb kiáramlása, illetve a vállalkozói jövedelmek kisebb dinamikája.
Készítette: Közéleti Gazdasági Krónika. Szöveg: Szabados Julianna. Megjelenik: Krónika Videómagazin.Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!

megjelölt videóidA videók előnézeti képének jobb alsó sarkában megjelenő gombbal tudsz videót hozzáadni a listádhoz. Ezek a videók mindaddig látszódni fognak itt jobb oldalt, amíg meg nem nézed őket.
jelenleg nincs videó a listádban
Napi bontás - 2025 Május »«
2025 Május
HKSzeCsPSzoV
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031