Az Aréna támogatója Magyarország új távközlési szolgáltatója, a ONE.
Milyen gazdasági és geopolitikai kihívásokra akar válaszolni az EU új költségvetési tervezete? Hogyan értékeli az Európai Bizottság által javasolt 2000 milliárd eurós keretösszeget? Reálisnak tartja a célokat?
A kohéziós és agrártámogatások új struktúrája hogyan érintheti a magyar gazdákat és régiókat? Milyen mozgástere van Magyarországnak a költségvetési tárgyalások során, különösen a kohéziós és agrártámogatások terén? A kohéziós politika átalakulása milyen hatással lehet a magyarországi régiók fejlesztési lehetőségeire?
A jogállamisági feltételek bővítése lehetőséget adna a források gyors felfüggesztésére. Milyen kockázatokat lát ebben a mechanizmusban Magyarország szempontjából?
A tervezet szerint csökkennének a mezőgazdasági támogatások, miközben Ukrajna csatlakozásával új versenytársak jelenhetnek meg a piacon. Milyen hatással lehet ez a magyar gazdákra?
A magyar kormány szerint a költségvetés egynegyedét Ukrajnára fordítanák. Ön szerint ez arányos és indokolt, vagy valóban a tagállami érdekek rovására történik? Hogyan lehetne egyensúlyt teremteni a szolidaritás és a tagállami fejlesztési igények között?
A kormány szerint a 2000 milliárd eurós keret reálértéken és hiteltörlesztési kötelezettségekkel együtt szűkebb mozgásteret biztosít. Milyen alternatív javaslatok lehetnek reálisak a forráselosztás átalakítására?
Mennyiben befolyásolja Magyarország pénzügyi pozícióját a tervezett EU-bővítés, főként Ukrajna csatlakozása? Felkészült-e az ország arra, hogy akár nettó befizetővé válhat a jövőben? Mit tehet Magyarország annak érdekében, hogy az új tagok csatlakozása ne jelentsen veszélyt a jelenlegi magyar támogatási szintre?
Kifogásolja a magyar kormány, hogy a tervezet 100 milliárd euró feletti, Ukrajnának szánt támogatást tartalmaz, miközben Ukrajna még nem tagja az EU-nak. Lát lehetőséget arra, hogy a magyar fél kompromisszumot kössön ebből az összegből, vagy elvi a tiltakozás?
A magyar kormánynak milyen mozgástere lehet a vitás jogállamisági követelmények esetében, hogy elkerülje a források további felfüggesztését?
Mi a véleménye a tervezett 2500 fős létszámnövelésről és a brüsszeli adminisztráció bővülő forrásairól? Indokoltnak tartja ezeket a kiadásokat az EU jelenlegi prioritásai fényében?
Valós alternatíva a költségvetés magyar vétója, ha követeléseinket nem teljesítik, például a felfüggesztett magyar források ügyében?
A magyar kormánynak milyen szövetségesei lehetnek a tárgyalási folyamatban?
18. szankciós csomag, benne az orosz árnyékflotta;
Trump fenyegetése, 50 napos ultimátuma és a másodlagos Oroszország elleni vámok bevezetésének esetleges/várható hatása Mao-ra, illetve a régiónkra;
Villamos-energia Ukrajnának: „Szíjjártó Péter újságírói kérdésre válaszolva kifejtette, hogy a magyar-ukrán kapcsolat befagyásával Kijev nagy bajban lenne, ugyanis hazánk ma a szomszédos ország legnagyobb villamosenergia-ellátója, illetve több százmillió köbméter földgáz érkezik Ukrajnába Magyarországról. "Tehát akkor lenne csak igazán nagy bajban Ukrajna, ha befagynának ezek a kapcsolatok" - mutatott rá. Milyen módon kapcsolódik Ukrajnak az EU-energiapiacához? Hány határkeresztező kapacitás szállít energiát Ukrajnának a szomszédaiból, és mi ebben Magyarország szerepe és aránya?
A nyáron többször is megdőlt a napelemek termelési csúcs, volt, hogy a teljes fogyasztást ki tudtunk elégíteni a termelésükből - további tervek, kihívások és mire lehet számítani a következő években a megújulók terén?
Hortay Olivér közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában 2025.07.21-én. Podcast.
Iratkozzon fel az InfoRádió YouTube-csatornájára és első kézből értesül a legfrissebb feltöltésekről!
Kövessen minket az interneten is: https://infostart.hu/
Kövessen minket a Facebookon: https://www.facebook.com/InfoR%C3%A1di%C3%B3-118703541479581/
Inforádió. Magyarország hírrádiója. A hírrádió.Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!