Automatikus kulcsszókinyerés és alkalmazási lehetőségeiVideó: Számítástechnika, tudományos kutatások, okostelefon és laptop tesztek:Automatikus kulcsszókinyerés és alkalmazási lehetőségei
Forrás: Videotorium, 2015/11/04 23:45

Automatikus kulcsszókinyerés és alkalmazási lehetőségeiFelvétel ideje: 2015. október 12.
Feltöltés ideje: 2015. november 3.
A dokumentumok lényegét tömören leíró kulcsszavak hasznos segítséget nyújthatnak a digitális bölcsészet területein, melyek egyebek mellett a katalogizáló, -és kivonatoló rendszerekben vagy információ-visszakereső alkalmazásokban is sikeresen fölhasználhatók. Mivel a kulcsszavak előállítása – a feldolgozandó dokumentumok volumenéből adódóan – sok esetben hosszadalmas és költséges lehet, automatikus meghatározásuk kétségtelen hasznossággal bír.
Az előadásban rövid bemutatásra kerülnek a szöveges dokumentumokat kulcsszavakkal automatikusan ellátni képes eljárások fő típusai, illetve az ezek elkészítését lehetővé tevő fontosabb angol, illetve magyar nyelvű szöveges adatbázisok. Az előadás során az SZTE nyelvtechnológiai csoportja által fejlesztett, újszerű megoldásokat alkalmazó kulcsszókinyerő rendszer is bemutatásra kerül majd, melyet az eddigiekben változatos forrásból származó dokumentumokon (tudományos publikációk, híranyagok, valamint termékvéleményezések) alkalmaztunk sikerrel.
A kvantitatív mutatók alkalmazása mellett a dokumentumokhoz rendelt kulcsszavak megfelelő minőségére azok végalkalmazásokban történő felhasználása útján is következtethetünk. Az előadás során az automatikusan meghatározott kulcsszavak kvantitatív kiértékelésének egy lehetséges kiegészítéseként is tekinthető kulcsszavakon alapuló korpuszvizualizációs eljárásról is szó fog esni. Korábbi eredményeink azt mutatták, hogy a korpuszvizualizáció mellett egy további alkalmazási terület, a dokumentumklaszterezés is hatékonyabbá tehető kulcsszavakra támaszkodva, mellyel kapcsolatos eredményeinkről szintén szó lesz az előadáson.
Esemény:
Digitális bölcsészet Szegeden
Workshop
2015. október 12., workshop
http://digibolcsesz.ek.szte.hu/
A rendezvény célja, hogy a Szegeden több évtizedes múlttal rendelkező digitális bölcsészet jelenéről és jövőjéről közösen beszéljenek bölcsészek, informatikusok és könyvtárosok, megismerjék egymás kutatásait, feltárják az együttműködés lehetőségeit.
Előadók:
Berend Gábor (junior research fellow - SZTE TTIK Nyelvtechnológiai Csoport)Az objektív tájékozódás érdekében javasoljuk, hogy a híreknek / eseményeknek több külön forrásnál is nézz utána!

Kapcsolódó videók
megjelölt videóidA videók előnézeti képének jobb alsó sarkában megjelenő gombbal tudsz videót hozzáadni a listádhoz. Ezek a videók mindaddig látszódni fognak itt jobb oldalt, amíg meg nem nézed őket.
jelenleg nincs videó a listádban
Napi bontás - 2024 Május »«
2024 Május
HKSzeCsPSzoV
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031